Wyszukaj

Kto jest online

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
Excel - Wyznaczanie daty Wielkanocy PDF Drukuj Email

Stwórz arkusz obliczający datę Wielkanocy dla danego roku. Ustaw, aby data była wyświetlana w formacie z dniem tygodnia. Rok umieść w osobnej komórce, tak, by można go było w łatwy sposób zmieniać.

Zastosuj algorytm Gaussa, opisany na przykład tutaj http://www.algorytm.org/przetwarzanie-dat/wyznaczanie-daty-wielkanocy-algortym-gaussa.html.

Wskazówki (ale można zrobić inaczejLaughing):

 • Aby wyznaczyć parametry A i B dla danego roku, zapisz tabelkę z parametrami dla poszczególnych zakresów dat w Excelu i zastosuj funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO.
 • Przy obliczaniu daty za pomocą liczby dni po 22 marca zastosuj funckję MOD. Przykładowo, 22 marca + 17 dni = 39, da nam MOD(39;31) (gdzie 31 - liczba dni w marcu), czyli 8 i kwiecień, który bierze się stąd, że 39 jest większe niż 31 (przyda się tu również funkcja JEŻELI).
 • Wykorzystaj funkcję DATA do złożenia daty z posiadanych wartości, funkcje ORAZ, LUB i JEŻELI do sprawdzenia wyjątków.

Na koniec możesz tutaj http://www.astro.uni.torun.pl/~kb/Efemerydy/EasterDates.htm sprawdzić swoje obliczenia.

 

Wiadomości

Gazeta.pl - artykuły
Najnowsze artykuły z Gazeta.pl
 • Kaczyński o Sikorskim: Nie ma miejsca dla takich osób
  - Rozumiem, że przedstawiciele obozu rządowego po kolejnej kompromitacji chcą tę sprawę zamknąć, ale od tego jest opozycja, żeby takie sprawy stawiać. To jest nasz obowiązek wobec Polski - mówił Jarosław Kaczyński o zamieszaniu, jakie swoim zachowaniem wywołał Radosław Sikorski.
 • Dziennikarz "PB" był w 2008 r. w Moskwie: Donald Tusk spotkał się z Putinem w cztery oczy
  Spotkanie Tusk-Putin w cztery oczy odbyło się w 2008 roku, jak na początku mówił Radosław Sikorski - twierdzi Jacek Zalewski, dziennikarz "Pulsu Biznesu", który uczestniczył w wizycie Donalda Tuska w Moskwie w lutym 2008 r. Jak było naprawdę? Zapytaliśmy o to kancelarię premiera. Jeszcze nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
 • Ryki. Japończyk oślepiał pilotów. Przy zatrzymaniu stawiał opór
  Policyjni antyterroryści zatrzymali Japończyka uzbrojonego w bagnet i paralizator podejrzanego o to, że laserem oślepiał pilotów śmigłowca wojskowego. Jak tłumaczył w prokuraturze jego działanie nie mogło stanowić żadnego zagrożenia. - Mężczyzna był oficerem wywiadu marynarki wojennej Japonii - dowiedziała się nieoficjalnie "Wyborcza"
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma