Wyszukaj

Kto jest online

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Excel - Wyznaczanie daty Wielkanocy PDF Drukuj Email

Stwórz arkusz obliczający datę Wielkanocy dla danego roku. Ustaw, aby data była wyświetlana w formacie z dniem tygodnia. Rok umieść w osobnej komórce, tak, by można go było w łatwy sposób zmieniać.

Zastosuj algorytm Gaussa, opisany na przykład tutaj http://www.algorytm.org/przetwarzanie-dat/wyznaczanie-daty-wielkanocy-algortym-gaussa.html.

Wskazówki (ale można zrobić inaczejLaughing):

 • Aby wyznaczyć parametry A i B dla danego roku, zapisz tabelkę z parametrami dla poszczególnych zakresów dat w Excelu i zastosuj funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO.
 • Przy obliczaniu daty za pomocą liczby dni po 22 marca zastosuj funckję MOD. Przykładowo, 22 marca + 17 dni = 39, da nam MOD(39;31) (gdzie 31 - liczba dni w marcu), czyli 8 i kwiecień, który bierze się stąd, że 39 jest większe niż 31 (przyda się tu również funkcja JEŻELI).
 • Wykorzystaj funkcję DATA do złożenia daty z posiadanych wartości, funkcje ORAZ, LUB i JEŻELI do sprawdzenia wyjątków.

Na koniec możesz tutaj http://www.astro.uni.torun.pl/~kb/Efemerydy/EasterDates.htm sprawdzić swoje obliczenia.

 

Wiadomości

Gazeta.pl - artykuły
Najnowsze artykuły z Gazeta.pl
 • Kto powinien zastąpić Tuska? Która partia zyska? [SONDAŻ]
  26 proc. badanych chce, by Donalda Tuska na stanowisku premiera zastąpiła Ewa Kopacz. Zaraz za nią, z 20-procentowym poparciem znalazł się Grzegorz Schetyna. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown dla TVN24
 • "Putinem kieruje urażone poczucie narodowej dumy"
  Uwzględnienie rosyjskich działań na Ukrainie na długofalowe stosunki NATO-Rosja i potwierdzenie silnej obecności na wschodniej flance Sojuszu - to najważniejsze cele, które stawia sobie brytyjski rząd na najbliższym szczycie NATO w Walii 4-5 września.
 • Kwaśniewski: "Kaczyński z Tuskiem są jak Kargul i Pawlak"
  - Wybór premiera Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej to wielki sukces Polski po 10 latach członkostwa w UE - uważa b. prezydent Aleksander Kwaśniewski. Według niego "najsilniejsze papiery", by zostać nowym premierem, ma marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma