Wyszukaj

Kto jest online

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 
Excel - Wyznaczanie daty Wielkanocy PDF Drukuj Email

Stwórz arkusz obliczający datę Wielkanocy dla danego roku. Ustaw, aby data była wyświetlana w formacie z dniem tygodnia. Rok umieść w osobnej komórce, tak, by można go było w łatwy sposób zmieniać.

Zastosuj algorytm Gaussa, opisany na przykład tutaj http://www.algorytm.org/przetwarzanie-dat/wyznaczanie-daty-wielkanocy-algortym-gaussa.html.

Wskazówki (ale można zrobić inaczejLaughing):

 • Aby wyznaczyć parametry A i B dla danego roku, zapisz tabelkę z parametrami dla poszczególnych zakresów dat w Excelu i zastosuj funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO.
 • Przy obliczaniu daty za pomocą liczby dni po 22 marca zastosuj funckję MOD. Przykładowo, 22 marca + 17 dni = 39, da nam MOD(39;31) (gdzie 31 - liczba dni w marcu), czyli 8 i kwiecień, który bierze się stąd, że 39 jest większe niż 31 (przyda się tu również funkcja JEŻELI).
 • Wykorzystaj funkcję DATA do złożenia daty z posiadanych wartości, funkcje ORAZ, LUB i JEŻELI do sprawdzenia wyjątków.

Na koniec możesz tutaj http://www.astro.uni.torun.pl/~kb/Efemerydy/EasterDates.htm sprawdzić swoje obliczenia.

 

Wiadomości

Gazeta.pl - artykuły
Najnowsze artykuły z Gazeta.pl
 • Francja przekaże Rosji pierwszego Mistrala?Paryż dementuje
  Niecałą dobę rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin cieszył się, że Francja zaprosiła Rosjan do odbioru pierwszego okrętu wojennego klasy Mistral. Pokazał nawet zaproszenie od francuskiej spółki stoczniowej. Firma szybko wydała dementi, a niecałe 24 godziny później francuski minister finansów powiedział, że warunki przekazania Rosji przez Francję tej jednostki obecnie "nie zostały spełnione".
 • Rosja wchłonie Abchazję? Kreml złożył jej władzom "propozycję nie do odrzucenia"
  Do końca października samozwańcza republika Abchazji, zawdzięczająca swoją niezależność od Gruzji Kremlowi, ma odpowiedzieć na przedstawiony jej projekt traktatu o przyjaźni. Oznacza on jednak w praktyce aneksję czarnomorskiego quasi-państewka przez Rosję, a to zbyt wiele nawet dla tamtejszych prorosyjskich polityków - pisze z Tbilisi korespondent PAP Wojciech Jagielski.
 • Joński dumny: "SLD trzecią siłą w Sejmie". Transfer posła
  Wincenty Elsner - były parlamentarzysta Twojego Ruchu, a ostatnio poseł niezrzeszony - dołączy do klubu SLD - poinformował rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. - Elsner w klubie SLD ma odpowiadać za tematykę związaną z małymi przedsiębiorstwami - dodał.
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma