Wyszukaj

Kto jest online

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Excel - Wyznaczanie daty Wielkanocy PDF Drukuj Email

Stwórz arkusz obliczający datę Wielkanocy dla danego roku. Ustaw, aby data była wyświetlana w formacie z dniem tygodnia. Rok umieść w osobnej komórce, tak, by można go było w łatwy sposób zmieniać.

Zastosuj algorytm Gaussa, opisany na przykład tutaj http://www.algorytm.org/przetwarzanie-dat/wyznaczanie-daty-wielkanocy-algortym-gaussa.html.

Wskazówki (ale można zrobić inaczejLaughing):

 • Aby wyznaczyć parametry A i B dla danego roku, zapisz tabelkę z parametrami dla poszczególnych zakresów dat w Excelu i zastosuj funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO.
 • Przy obliczaniu daty za pomocą liczby dni po 22 marca zastosuj funckję MOD. Przykładowo, 22 marca + 17 dni = 39, da nam MOD(39;31) (gdzie 31 - liczba dni w marcu), czyli 8 i kwiecień, który bierze się stąd, że 39 jest większe niż 31 (przyda się tu również funkcja JEŻELI).
 • Wykorzystaj funkcję DATA do złożenia daty z posiadanych wartości, funkcje ORAZ, LUB i JEŻELI do sprawdzenia wyjątków.

Na koniec możesz tutaj http://www.astro.uni.torun.pl/~kb/Efemerydy/EasterDates.htm sprawdzić swoje obliczenia.

 

Wiadomości

Gazeta.pl - artykuły
Najnowsze artykuły z Gazeta.pl
 • Kolejna prowokacja SA Wardęgi: policjanci i... przygodny seks
  - Zastanawiam się, czy zastawić mu twarz, żeby chronić go przed ew. kłótnią z żoną, wstydem, wywaleniem z roboty - pisze vloger na Facebooku o ofierze jednej z jego prowokacji - policjancie przyłapanym rzekomo na niewierności.
 • Rosyjski konwój jest już na granicy. 'Brak dokumentacji'
  Prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy zestrzelili w obwodzie ługańskim ukraiński jednomiejscowy samolot szturmowy Su-25. Los pilota nie jest znany - poinformował rzecznik ukraińskich sił zbrojnych. Tymczasem rosyjski konwój humanitarny jest już na granicy rosyjsko-ukraińskiej.
 • Egzekucji reportera dokonał Brytyjczyk? Cameron: To możliwe
  - Dla grup takich jak Państwo Islamskie nie ma miejsca w XXI wieku - powiedział prezydent Barack Obama, wyrażając oburzenie egzekucją amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Dodał, że USA będzie "kontynuować konfrontację" z dżihadystami w Syrii.
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma