Wyszukaj

Kto jest online

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 
Excel - Wyznaczanie daty Wielkanocy PDF Drukuj Email

Stwórz arkusz obliczający datę Wielkanocy dla danego roku. Ustaw, aby data była wyświetlana w formacie z dniem tygodnia. Rok umieść w osobnej komórce, tak, by można go było w łatwy sposób zmieniać.

Zastosuj algorytm Gaussa, opisany na przykład tutaj http://www.algorytm.org/przetwarzanie-dat/wyznaczanie-daty-wielkanocy-algortym-gaussa.html.

Wskazówki (ale można zrobić inaczejLaughing):

 • Aby wyznaczyć parametry A i B dla danego roku, zapisz tabelkę z parametrami dla poszczególnych zakresów dat w Excelu i zastosuj funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO.
 • Przy obliczaniu daty za pomocą liczby dni po 22 marca zastosuj funckję MOD. Przykładowo, 22 marca + 17 dni = 39, da nam MOD(39;31) (gdzie 31 - liczba dni w marcu), czyli 8 i kwiecień, który bierze się stąd, że 39 jest większe niż 31 (przyda się tu również funkcja JEŻELI).
 • Wykorzystaj funkcję DATA do złożenia daty z posiadanych wartości, funkcje ORAZ, LUB i JEŻELI do sprawdzenia wyjątków.

Na koniec możesz tutaj http://www.astro.uni.torun.pl/~kb/Efemerydy/EasterDates.htm sprawdzić swoje obliczenia.

 

Wiadomości

Gazeta.pl - artykuły
Najnowsze artykuły z Gazeta.pl
 • "WP": rosyjski bojownik z Afganistanu na proces do Stanów
  - Przetrzymywany od lat przez USA w więzieniu koło Bagram w Afganistanie Rosjanin ma zostać przetransferowany na proces do USA - donosi piątkowy "Washington Post". Amerykanie podejrzewają go o zamachy w 2009 r., w wyniku których zginęli żołnierze USA.
 • Kaczyński o szczycie UE: "Bierzemy worek kamieni, idziemy pod górę. A w zamian..."
  - Wynik szczytu UE na temat polityki klimatycznej to cios w szanse rozwojowe Polski, to ciężka klęska - ocenił w Częstochowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To tak, jakbym zapowiedział, że ktoś jest mi winien 200 tys. zł, a po rokowaniach byłoby to 160 tys. - ocenił Kaczyński.
 • Cameron nie chce płacić. Będzie spotkanie min. finansów UE
  - To całkowicie nieakceptowalne - powiedział David Cameron po szczycie w Brukseli. Na konferencji premier Wielkiej Brytanii oświadczył, że jego kraj nie zapłaci dodatkowych 2 mld euro do budżetu UE, których żąda od niego KE. Przywódcy uzgodnili, że w tej sprawie odbędzie się dodatkowe spotkanie ministrów finansów "28".
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma