Wyszukaj

Kto jest online

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
Excel - Wyznaczanie daty Wielkanocy PDF Drukuj Email

Stwórz arkusz obliczający datę Wielkanocy dla danego roku. Ustaw, aby data była wyświetlana w formacie z dniem tygodnia. Rok umieść w osobnej komórce, tak, by można go było w łatwy sposób zmieniać.

Zastosuj algorytm Gaussa, opisany na przykład tutaj http://www.algorytm.org/przetwarzanie-dat/wyznaczanie-daty-wielkanocy-algortym-gaussa.html.

Wskazówki (ale można zrobić inaczejLaughing):

 • Aby wyznaczyć parametry A i B dla danego roku, zapisz tabelkę z parametrami dla poszczególnych zakresów dat w Excelu i zastosuj funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO.
 • Przy obliczaniu daty za pomocą liczby dni po 22 marca zastosuj funckję MOD. Przykładowo, 22 marca + 17 dni = 39, da nam MOD(39;31) (gdzie 31 - liczba dni w marcu), czyli 8 i kwiecień, który bierze się stąd, że 39 jest większe niż 31 (przyda się tu również funkcja JEŻELI).
 • Wykorzystaj funkcję DATA do złożenia daty z posiadanych wartości, funkcje ORAZ, LUB i JEŻELI do sprawdzenia wyjątków.

Na koniec możesz tutaj http://www.astro.uni.torun.pl/~kb/Efemerydy/EasterDates.htm sprawdzić swoje obliczenia.

 

Wiadomości

Gazeta.pl - artykuły
Najnowsze artykuły z Gazeta.pl
 • Kopacz: "Jestem gotowa ze składem rządu. Część ministrów musi się pożegnać..."
  - Jestem gotowa ze składem rządu. Część z urzędujących ministrów pozostanie na stanowiskach, część musi się pożegnać - zapowiedziała desygnowana na premiera Ewa Kopacz. Dodała, że "rząd będzie merytoryczny, pełen silnych osobowości i będzie spajał PO".
 • Lokalne SLD chce polityka z zarzutami seksualnymi. Zarząd...
  Mirosław Karapyta ma kilkanaście prokuratorskich zarzutów. Mimo to na swoje listy wyborcze chcą go wciągnąć podkarpaccy działacze SLD. Gazeta.pl dowiedziała się, że nie jest to takie pewne. - Będę rekomendował usunięcie Karapyty z naszych list - mówi Krzysztof Gawkowski, szef sztabu wyborczego komitetu SLD-Lewica Razem.
 • TK torpeduje nową ustawę o zgromadzeniach publicznych
  Prezydencka ustawa o zgromadzeniach publicznych jest sprzeczna z ustawą zasadniczą - uznał Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie skrytykowali zapisy określające minimalną liczbę 15 osób na zgromadzeniu czy zakaz organizowania dwóch zgromadzeń w jednym miejscu.
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma